آموزشگاه زبان ایران مهر

برگزاری دوره های انگلیسی،آلمانی،فرانسه

 • کد مقاله: 100005
 • تاریخ نشر: سه شنبه , 1396-11-12
 • تعداد بازدید : 1143
 • نویسنده : ایران مهر
 • موضوع : معرفی آزمون تافل، انواع آن و مهارت های مورد نیاز

معرفی آزمون تافل


معرفی آزمون تافل

 

معرفی​ تافل، انواع آن و مهارت های مورد نیاز

فصل اول: معرفی جزئیات آزمون تافل

تافل مخفف عبارت Test of English as a Foreign Language به معنای "آزمون انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی" میباشد.
تافل یک آزمون جامع زبان انگلیسی برای غیر انگلیسی زبانان است که برای ورود به بیش از ۷۰۰۰ کالج و دانشگاه در ایالت متحده، کانادا و دیگر بخش‌های جهان لازم است.همچنین خارجیانی که دارای مشاغل حرفه‌ای میباشند برای ادامه فعالیت‌های حرفه‌ای خود در آمریکا و کانادا به صورت مرتب به یک رتبه تافل نیاز دارند.آزمون تافل (TOEFL) توسط سرویس سنجش تحصیلی (ETL) دانشگاه پرینستون (Princeton)  برگزار میشود. این آزمون مهارت در بخش شنیداری، گفتاری، نوشتاری و درک مطلب توانایی انگلیسی را مورد سنجش قرار می دهد.نمره کسب شده در این آزمون جهت پذیرش در دانشگاه‌ها به مدت دو سال دارای اعتبار می باشد.
شیوه‌های برگذاری آزمون های تافل
 آزمون تافل از سال ۱۹۶۸ تا۱۹۹۸ فقط به صورت کتبی برگزار میشد.شرکت کنندگان  پاسخ‌هایشان را روی یک برگه با مداد علامت میزدند.در سال ۱۹۹۸  مؤسسه Systems ETL Sylvan Learning که برگذاری نسخه کامپیوتری تافل را بر عهده دارد، برای اولین بار این آزمون را به صورت کامپیوتری عرضه کردند. برگزاری آزمون تافل به روش اینترنتی از سال  ۲۰۰۵ شروع و به تدریج جایگزین دو روش دیگر شد آزمون تافل به اشکال مختلف زیر برگزار می گردد:
 
آزمون تافل کاغذی
آزمون تافل کامپیوتری
آزمون تافل اینترنتی
آزمون تافل آزمایشی
 
آشنایی با آزمون تافل کاغذی
آزمون تافل کتبی یا مبتنی بر کاغذ یک آزمون زمان بندی شده است و دارای ۴ بخش میباشد .امتیاز این امتحان از ۳۱۰ تا ۶۷۷ می‌باشد که جمع نمره ۳ بخش آن مربوط شده و نمره بخش نوشتاری جدا محاسبه می شود.برای اکثر دانشگاه‌های دنیا نمره ۵۵۰ حد پایین می باشد.
 
بخش‌های مختلف تافل کاغذی
عنوان بخش آزمون تعداد پرسش مدت زمان پاسخگویی
بخش شنیداری Listening
۵۰ پرسش
۳۵ دقیقه
ساختارStructure and Written Expression ۴۰ پرسش ۲۵ دقیقه
درک مطلب Reading ۵۰ پرسش ۵۵ دقیقه
نگارش Writing    
 
بخش شنیداری:
 این بخش از تافل توانایی داوطلبان را  در درک مکالمه های انگلیسی آمریکایی مورد سنجش قرار می دهد.
این بخش خود به سه قسمت تقسیم می شود:
قسمت اول این بخش (Part A) شامل مکالمه هایی کوتاه می‌باشد که بین دو نفر صورت می‌گیرد و پس از پایان هر مکالمه پرسشی مبتنی بر اینکه چه چیزی بین این دو نفر رد و بدل شده است و یا پرسشی در مورد زمان یا مکان این مکالمه  مطرح می‌شود.
قسمت دوم (Part B) مکالمه های گسترده‌تری بین دو یا چند نفر انجام می شود.
قسمت سوم (Part C)  نیز در برگیرنده ی  نطق ها و سخنرانی‌هایی است که بیشتر در رابطه با موضوعات دانشگاهی و اکادمیک می باشد.
تعداد سؤالات این بخش در چند آزمون اخیر به ۷۰ پرسش افزای یافته است.
بخش ساختار:
این بخش دو دسته از سؤالات را در بر می‌گیرد و هر دو دسته برای سنجش توانایی داوطلب در تشخیص گرامر و ساختار صحیح در یک متن طراحی شده  اند.
در دسته اول سؤالات (ساختار یاStructure) داوطلب باید ساختار صحیح و ترتیب لغات را تشخیص دهد.این دسته از سؤالات  از یک جمله با یک یا چند جای خالی تشکیل شده است و باید گزینه ای را که به بهترین نحو جمله را تکمیل میکند انتخاب شود.
در دسته دوم سؤالات (نگارش یا Written Expression) هم داوطلب با جملات کاملی رو به رو می‌شود که زیر ۴ مورد از کلمات آن‌ها خط کشیده شده است و باید کلمه یا عبارت نادرست شناسایی گردد
درک مطلب:
مهارت کافی در درک متون  انگلیسی و نیز دایره لغات خوب کلید موفقیت در همه ی بخش‌های تافل محسوب می‌شود اما در این بخش  این مهارت ها به طور خاص  مورد ارزیابی قرار میگیرند. این بخش از آزمون تافل معمولاً شامل پنج متن در زمینه‌های علمی و دانشگاهی می‌باشد و به دنبال هر متن ۱۰ پرسش مطرح میشود.همه اطلاعاتی که برای پاسخ به پرسش ها مورد نیاز است و در داخل متن ها گنجانده شده است و نیاز به پیش زمینه علمی خاص نمی باشد.
بخش نگارش:نمره این بخش از ۰ تا ۶ می‌باشد ولی این نمره در نمره ی کل امتحان محاسبه نمی شود.بیشتر دانشگاه‌ها برای این بخش سقفی تعیین نمیکنند ولی برخی ۴  ۴/۵ و گاهی ۵ را به عنوان حداقل قابل قبول تعیین می نمایند.
امتیاز دهی آزمون:
آزمون تافل کاغذی امتیازی بین ۳۱۰ و ۶۷۷ دارد
امتیاز هر بخش مطابق زیر است:
 
(listening (31-68
(structure and written expression (31-68
(reading (31-67
 
اعتبار مدرک
امتیاز کسب شده هر داوطلب تا ۲ سال پس از تاریخ آزمون اعتبار دارد.
 
آشنایی با آزمون تافل کامپیوتری
 این روش امتحانی بسیار شبیه امتحان تافل کتبی است با این تفاوت که پشت کامپیوتر برگزار می شود.تفاوت ها و شباهت‌های آن عبارتند از:
 • در بخش شنیداری امکان دیدن سؤالات مانند تافل کتبی وجود ندارد و بعد از شنیدن سؤالات روی صفحه ظاهر میشوند.
 •  در این امتحان زمان دست داوطلب است.داوطلب یک زمان کلی در اختیار دارد که میتواند یک سؤال را در ۱۰ ثانیه و یک سؤال را در ۳۰ ثانیه پاسخ دهد که در بخش شنیداری تافل کتبی این کار امکان‌پذیر نیست
 • سؤالات این امتحان تطبیقی می باشد.به این مفهوم که اگر پاسخ سؤال اول غلط جواب باشد سؤال بعد ساده‌تر و امتیاز آن کمتر خواهد بود
 • بخش نوشتاری باید تایپ شود
 • کارنامه امتحان در مقایسه با امتحان ورقه‌ای که ۴۰ روز طول میکشد خیلی سریعتر صادر می‌شود
 • نمره ماکزیمم آن ۳۰۰ مباشد که۲۵۰ معادل ۶۰۰ امتحان کتبی است.
عنوان بخش آزمون تعداد پرسش مدت زمان پاسخگویی
بخش شنیداری Listening ۳۰-۵۰ پرسش ۴۰-۶۰ دقیقه
بخش ساختار Structure and Written Expression ۲۰-۲۵ پرسش ۱۵-۲۰دقیقه
درک مطلب Reading ۴۴-۶۰پرسش ۷۰-۹۰ دقیقه
نگارش Writing ۱ انشا ۳۰ دقیقه
 
بخش شنیداری:
داوطلب برای شنیدن از گوشی (head phone) استفاده میکند.همچنین در آزمون کامپیوتری علاوه بر صدایی که داوطلب میشنود تصویری هم به نمایش در میاید.
به همراه هر پرسش گزینه هایی در صفحه نمایش داده می‌شوند که به جای حروف (B,A) ,(C ) و (D) کنار هر گذینه یک بیضی [] دیده می‌شود . داوطلب باید روی پاسخ‌های صحیح کلیک کند.
در آزمون کامپیوتری تافل بیش از یک پاسخ صحیح وجود دارد.در چنین حالتی به داوطلب گفته می‌شود که چند پاسخ صحیح را باید انتخاب کند.
این بخش به دو قسمت تقسیم میشود:
قسمت اول شامل مکالمات کوتاهی است که البته کمی از تافل کتبی طولانی‌تر است.
در قسمت دوم هم مکالمه ها وسخنرانی های طولانی‌تری وجود دارد.
 
ساختار:
این بخش آزمون تافل کامپیوتری دقیقاً همانند تافل کتبی است و تفاوت آن در این است که داوطلب به جای علامت زدن با مداد روی کاغذ با مس روی گذینه ها کلیک می کند.
 
درک مطلب:
در این بخش داوطلب ابتدا متنی را میخواند که معمولاً طولانی‌تر از آن است که همه آن در یک صفحه نمایش داده شود.بنابراین لازم است از نوار مرور برای دیدن (یا مرور) بقیه متن استفاده شود(تا زمانی که مرور متن تمام نشده باشد کامپیوتر پرسش ها را در اختیار قرار نمیدهد) در این مرحله باید روی گزینه ی Proceed کلیک کرد. حال متن در سمت چپ  و پرسش در سمت راست صفحه نمایش  مشاهده می شود.در این مرحله می‌توان با کلیک روی گزینه Preview به پرسش قبلی بازگشت.
 
بخش نوشتاری:
این بخش جدا از رتبه کلی داوطلب گزارش می شود.متن را هم میتوان با قلم روی یک پاسخ نامه نوشت . هم میتوان به طور مستقیم در کامپیوتر تایپ نمود.
 
اعتبار مدرک
امتیاز کسب شده هر داوطلب تا دو سال پس از تاریخ آزمون اعتبار دارد.
 

آشنایی با آزمون تافل اینترنتی (TOEFL iBT)

 این آزمون در اواخر ۲۰۰۵ معرفی شد و به میزان قابل توجهی جایگزین دو نوع دیگر مبتنی بر کمپیوتر و مبتنی بر کاغذ گردید. این آزمون ابتدا د کشور های آمریکا کانادا فرانسه آلمان و ایتالیابرگزار گردید و از سال ۲۰۰۶ به کشور های دیگر نیز بتدریج راه یافت.در این نوع آزمون شرکت کنندگان بایستی در تاریخ های مشخص شده در محل حوزه آزمون حضور پیدا کرده و از طریق اینترت آزمون را برگزار کنند.اعتبار مدرک این آزمون با  باا مدارک امتحانات تافل  قدیمی یکسان است  ولی این آزمون دارای تفاوت‌هایی یباشد که از جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
برخلاف تافل قدیمی که بیشتر تأکید بر روی گرامر بود این آزمون تمامی مهارت های زبانی را پوشش می دهد.
فاصله زمانی بین شرکت در آزمون و دریافت نتیجه بر روی اینترنت حدود دو هفته می باشد.
 این آزمون هر ماه چندبار برگزار شده و داوطلبان آزادی عمل بیشتری در انتخاب تاریخ آزمون دارند.
یادداشت برداری در این روش برخلاف روش مبتنی بر کاغذ مجاز است و اانتخاب سؤالات تقریباً به صورت تصادفی است.
 
تفاوت‌های آزمون تافل اینترنتی با تافل کاغذی و کامپیوتری
آزمون تافل اینترنتی (iBT)  بخش جدیدی با عنوان  بخش گفتاری یا (Speaking) دارد و بخش ساختار (Structure)  که در آزمون های کتبی و کامپیوتری وجود داشت حذف شده است.گرامر به طور غیر مستقیم  در بخش‌های دیگر این آزمون مورد سنجش قرار می گیرد.سخنرانی ها و گفت و گو ها در بخش شنیداری(Listening) طولانی‌تر شه اند و خلاصه نویسیnote ttalking) نیز مجاز است. در بخش درک مطلب (Reading) نوع سؤالات متنوع تر شده و به عنوان مثال از شرکت کنندگان خواسته می‌شود اطلاعات را طبقه بندی کنند و یا جدولی را پر کنند.تایپ کردن هم در بخش نوشتاری الزامی است.
 
بخش‌های مختلف تافل اینترنتی
    عنوان بخش آزمون
درک مطلب   Reading
شنیداری      Listening
صحبت کردن Speaking
نگارش       Writing

بخش درک مطلب(Reading):
بخش درک مطلب در تافلiBT خیلی با نسخه کامپیوتری آن(CBT) تفاوت ندارد.
این بخش از سه متن آکادمیک تشکیل شده است که به دنبال هرکدام چندین پرسش مطرح می شود.هرکدام ازین متن ها حدوداً از ۶۵۰ تا۷۵۰ کلمه ساخته شده اند.نوع سؤالات نیز ترکیبی از نوع سؤالات موجود در تافل کامپیوتری (CBT)  و انواع جدیدتری از سؤالات است که در آن شرکت کنندگان باید جدولی را پر کنند یا یک نتیجه‌گیری روایی را تکمیل نمایند.به بخش درک مطلب(reading) دو ویژگی اضافه شده که یکی فهرست لغات و دیگری یک گزینه تجدید نظر یا (review option)میتواند در پاسخ‌ها تجدید نظر کند.
 
بخش شنیداری(Listening):
بخش شنیداری آزمون تافل توانایی داوطلب را در درک مکالمات انگلیسی آن‌گونه که در آمریکای شمالی صحبت می‌شود ارزیابی می کند. بخش شنیداری آزمون تافل اینترنتی(iBT) هم خیلی با نسخه کامپیوتری آن(CBT) متفاوت نیسن. این بخش از دو مکالمه و چهار سخنرانی درسی همراه با پرسش های متعدد تشکیل شده است.
 
بخش نوشتاری(Writing):
این بخش از آزمون توانایی داوطلب را  در به کار گیری نوشتن جهت برقراری ارتباط در یک محیط دانشگاهی مورد سنجش قرار می هد.این بخش خود به دو قسمت تقسیم میشود:
قسمت تلفیقی(integrated) و قسمت مستقل(independent) که تایپ کردن هم برای هر دو قسمت ضروری است در قسمت تلفیقی داوطلب باید در ابتدا متن کوتاهی را بخواند(۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه) و سپس به یک نطق مرتبط با متن گوش دهد.بعد از آن باید با استفاده از اطلاعاتی که از متن و سخنرانی بدست آورده  به یک پرسش پاسخ دهد.۲۰ دقیقه فرصت داده می‌شود که داوطلب پاسخ خود را که باید بین ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه باشد بنویسد.اما قسمت مستقل(independent) بخش نوشتاری مشابه بخش نوشتاری آزمون کامپیوتری تافل می‌باشد در این قسمت ۲۰ دقیقه فرصت داده می‌شود که متن کوتاهی در حدود ۳۰۰ کلمه درباره یک موضوع خاص توسط داوطلب نوشته شود.
 
بخش گفتاری(Speaking):
این بخش جدید از آزمون تافل دارای شش تکلیف (task) می‌باشد که دو تکلیف آن به صورت مستقل (independent) و چهار تکلیف به صورت تلفیقی است.
بخش گفتاری آزمون تافل دارای قسمت‌های زیر است:
 دو تکلیف مستقل(independent) درباره موضوعات معمولی و آزاد:
شرکت کنندگان باید با استفاده از دانش و تجارب شخصی خود در مورد موضوع خاصی توضیح دهند.
دو تکلیف تلفیقی(integrated) بر اساس خواندن و شنیدن :
این تکالیف شامل یک متن کوتاه  و یک صحبت کوتاه می باشد.شرکت کنندگان باید اطلاعاتی را ازین دو طریق بدست می‌آورند با هم تلفیق کرده  و در پاسخ خود به کار گیرند.
 
دو تکلیف تلفیقی بر اساس شنیدن یک سخنرانی یا گفت و گوی کوتاه:
شرکت کنندگان باید نکات کلیدی موجود  در آنچه می شنوند را به طور خلاصه در پاسخ‌هایشان اراءه دهند.
مدت پاسخ‌گویی به هر کدام  از تکالیف از ۴۵ تا ۶۰ ثانیه متغیر می باشد.
 
امتیاز دهی آزمون
آزمون تافل اینترنتی امتیازی بین صفر تا ۱۲۰ دارد
امتیاز هر بخش مطابق زیر است:
(0-30) Reading
(0-30) Listening
(0-30) Speaking
(0-30) Writing
 
اعتبار مدرک
امتیاز کسب شده هر داوطلب تا ۲ سال پس از تاریخ آزمون اعتبار دارد.
آشنایی با آزمون TOEFL practice online
آزمون  TOEFL practice online آزمونی آزمایشی است که از سوی مؤسسه برگزار کننده آزمون تافل در سراسر دنیا طراحی شده است. این آزمون مناسب افرادی است که قصد دارند  در آزمون اصلی تافل شرکت کرده و یا می‌خواهند دانش زبان خود را ارزیابی کنند.
آزمون TPCمشابه آزمون TOEFL به شیوهiBT است  و به دو صورت با محدودیت زمانی و بدون محدودیت زمانی قابل اجرا است.در این آزمون  دااوطلب میتواند پاسخ صحیح هر سؤال را در صورتی که گزینه بدون محدودیت زمانی را انتخاب کرده باشد هم‌زمان مشاهده نماید.
 
هدف از آزمون آزمایشی تافل اینترنتی چیست؟
 این آزمون دقیقاً مشابه آزمون اصلی بوده و داوطلب میتواند از طریق این آزمون با محیط برنامه در آزمون اصلی و همچنین نمونه سؤالات اصلی آشنا شود.
گروه‌های مختلف تافل آزمایشی
این آزمون در ۳ گروه به شرح ذیل عرضه میشود:
۱-آزمون گروه اول دقیقاً مانند آزمون toefl iBT بوده و شامل هر ۴ مهارت speaking, listening,reading, writing می باشد.
۲-آزمون گروه ۲ تنها شامل  مهارت speaking می‌باشد.
۳- آزمون گروه ۳ شامل بخش‌های listeningوreading می باشد.
 
 

آرشیو مقالات